• Obwieszczenie!!!

          • Miłościwie nam panujące polonistyczne ciało pedagogiczne
            pragnie poinformować,
            iż w dniach 13 - 14 kwietnia roku pańskiego 2023
            będzie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie

                   - Dni Języka Ojczystego.

             

            W tych dniach Ci, którzy najlepiej językiem ojczystym władają, staną w szranki konkursów. Dnia pierwszego: dyktando oraz turniej wiedzy polonistycznej. Dnia drugiego: konkurs przedstawień teatralnych komediowych. Na zwycięzców czekają nagrody i prestiż!!!

          • Zapraszamy do Przedszkola i Szkoły

          • Złozenie deklaracji rodzica/opiekuna prawnego dziecka uczęszczającego do oddziału przedszkolnego na kolejny rok w oddziale przedszkolnym, do którego dziecko uczęszcza

                        - w dniach od 20 lutego do 3 marca 2023.

            Złożenie wniosku o przyjęcie do oddziału przedszkolnego wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnienie przez kandydata kryteriów branych pod uwagę w postepowaniu rekrutacyjnym

                        - w dniach 1 - 17 marca 2023.

             

            Wszystkie informacje dotyczące zapisu, wniosek o przyjęcie dziecka, potwierdzenie zatrudnienia oraz deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego można znależć w Zarządzeniu Wójta Gminy Stara Dąbrowa.

            Zarzadzenie_rekrutacja_do_szkol_i_przedszkoli_2023-2024.docx​​​​​​​

          • Zebrania z rodzicami

          • 1 lutego odbędą się wywiadówki!!!!

             

            Klasy I - III o godzinie 15.30

             

            Klasy IV - VIII  o godzinie 16.30

             

                                              Zapraszamy wszystkich rodziców.

          • Bicie rekordu “Przerwa na czytanie”

          • W dniu 27 października 2022 r. o godz. 9.40 uczniowie, nauczyciele i pracownicy administracji naszej szkoły po raz pierwszy wzięli udział w III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji “Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”. Wydarzenie było realizowane w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej “Cała Polska czyta dzieciom”.

            Uczniowie czytali na korytarzach szkolnych i bibliotece szkolnej, a pracownicy administracji – w miejscach swojej pracy,Pani sekretarka – w szkolnym sekretariacie, Pani i Pan Dyrektor czytając w swoich gabinetach, nauczyciele w pokoju nauczycielskim. Uczniowie młodszych klas głównie czytali baśnie i legendy z całego świata, starsi – ulubione czy aktualnie czytane książki.

            Pani Pedagog dokumentowała wydarzenie na zdjęciach i filmikach, które zostały zamieszczone na stronie www. szkoły oraz na FB. Dodać należy, że na każdym korytarzu szkolnym, przy wejściu do szkoły i do biblioteki, znajdowały się informacje i dekoracje zachęcające do udziału w „Przerwie na czytanie”, a także do czytania książek. Trzeba przyznać, że od dnia poprzedzającego ww. wydarzenie, a zwłaszcza od samego rana 27 października b.r. szkolną bibliotekę oblegali uczniowie wypożyczający książki.

            Okazało się, że wspólne czytanie może dać wiele radości i sprawić wiele przyjemności wszystkim „ zaczytanym”, których było 185 osób. Tak więc cele akcji, czyli m. in. promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz zachęcenie ich do sięgania po książkę w każdej sytuacji i w każdym miejscu, zostały osiągnięte.

            Wyrażam swoją wdzięczność wszystkim uczniom naszej szkoły za liczny udział w akcji, za duże zaangażowanie – Alina Lesiak, Pani z Biblioteki

             

          • Granty PPGR - komputery dla uczniów

          • Przemiła uroczystość na hali sportowej . 14.09.2022r. Wójt Gminy Stara Dąbrowa Sylwia Kalmus-Samsel wraz z Wojewodą Zachodniopomorskim Zbigniewem Boguckim wręczyli uczniom z rodzin popegeerowskich naszej szkoły sprzęt komputerowy zakupiony w ramach projektu grantowego „Wsparcie dzieci z rodzin popegeerowskich w rozwoju cyfrowym – Granty PPGR”. Przekazany sprzęt ma na celu wsparcie dzieci z popegeerowskich rodzin w zakresie dostępu do sprzętu . Wszystkim życzymy udanej nauki na nowym sprzęcie !

          • Dzień Kropki

          • 15 września Międzynarodowy Dzień Kropki – święto kreatywności

            I maluchy ,i starszaki, ba, nawet te najstarsze dzieci w naszej szkole i w przedszkolu brały udział w twórczych zabawach z kropką. Były kropki z pozytywnym przesłaniem, były te układane w obrazki, były kropki początki historii, kropki muzyczne, kropkowe zabawy ruchowe, kropki angielskie, ortograficzne, matematyczne i jeszcze mnóstwo innych.

          • Narodowe czytanie 2022

          • Tradycyjnie jak co roku odbyło się w naszej szkole Narodowe Czytanie . W tej edycji czytaliśmy "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. Uczniowie klas V- VIII prezentowali interpretacje wybranych utworów, m.in. mogliśmy wysłuchać : Romantyczność, Świtezianka, Lilije, Rękawiczka oraz Świteź w wykonaniu Pana Dyrektora Arkadiusza Rozwoda.

          • Dni adaptacyjne w Przedszkolu

          • W dniach 29-31.08.2022r. od godziny 8:00 do godziny 12:00 w oddziałach przedszkolnych ( Stara Dąbrowa oraz Parlino) odbędą się dni adaptacyjne dla nowo przyjętych dzieci. Prosimy, aby każde dziecko miało w plecaku przekąskę oraz wodę. Do zobaczenia

          • Tryb nauki zdalnej - zasady

          •  W naszej szkole podczas zajęć obowiązują poniższe zasady :


            1.    Zajęcia  prowadzone  są według obowiązującego planu lekcji poprzez aplikację TEAMS . Czas trwania lekcji online nie  przekracza 30 minut. 15 minut pozostaje na czynności techniczne związane z logowaniem i wylogowaniem, pracą własną.
            2.    Spotkanie rozpoczyna nauczyciel, a uczeń ma obowiązek dołączyć.
            3.    O zakończeniu zajęć decyduje nauczyciel.
            4.    Uczeń łączy się z nauczycielem punktualnie zgodnie z ustalonym planem lekcji (według kalendarza w aplikacji Teams)
            5.    Potwierdzenie obecności ucznia na zajęciach to zalogowanie się i uczestniczenie w lekcji zdalnej. 
            6.    Kamery powinny być włączone ( chyba, że nauczyciel zdecyduje inaczej).
            7.    Wszystkich obowiązuje kultura zachowania –odpowiedni strój, zadbanie o wygląd zewnętrzny i higienę , kulturalne odzywanie się ( uczeń odzywa się po pozwoleniu nauczyciela). Zdecydowanie podczas lekcji nie spożywamy posiłków .  
            8.    Podczas lekcji dbamy o odpowiednie warunki – w miarę możliwości osobne pomieszczenie bez osób postronnych, jeśli nie mamy takiej możliwości – to konieczne jest używanie słuchawek . Wybieramy wtedy miejsca bez „kręcących się”  za plecami domowników (PROCEDURA KSZTAŁCENIA NA ODLEGŁOŚĆ Z WYKORZYSTANIEM METOD I TECHNIK KSZTAŁCENIA NA ODLEGŁOŚĆ LUB INNEGO SPOSOBU KSZTAŁCENIA W ZWIĄZKU Z ZAPOBIEGANIEM, PRZECIWDZIAŁANIEM I ZWALCZANIEM COVID-19 W PUBLICZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. NOBLISTÓW POLSKICH W STAREJ DĄBROWIE , Rozdział 6 ,§ 20, Zadania i obowiązki uczniów i rodziców)
            9.    Przed logowaniem każdy z uczniów jest zobowiązany do przygotowania się
            do zajęć w zależności od specyfiki przedmiotu i uzgodnień z nauczycielem (książka, zeszyt, przybory do pisania, materiały plastyczne/materiały techniczne/strój gimnastyczny itp.).
            10.    Obowiązuje odrabianie zadań domowych w formie wskazanej przez nauczyciela. 
            11.    Wszelkie problemy techniczne należy zgłaszać  od razu – nauczycielowi prowadzącemu bądź wychowawcy. 
            12.    Platforma Teams nie służy do prywatnych rozmów , zwłaszcza podczas lekcji. 
            13.    Żaden uczeń nie ma prawa wyciszać innego uczestnika spotkania.
            14.    Zabrania się uczniom nagrywania lekcji zarówno wykorzystując możliwości aplikacji Teams, jak i innych zewnętrznych programów lub urządzeń. Zabronione jest również utrwalanie wizerunku nauczyciela oraz pozostałych uczestników spotkania online z wykorzystaniem aplikacji, urządzeń i aplikacji zewnętrznych oraz przycisku screen.    
            15.     Uczeń zobowiązany jest do przestrzegania praw autorskich zarówno
            w odniesieniu do udostępniania materiałów przesyłanych i przygotowanych przez nauczyciela oraz pozostałych uczestników spotkania.

          • Fundusz Świadczeń Socjalnych

          • Termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych upływa   9 grudnia 2021r. Wnioski składamy sekretariacie szkoły.Wzór dokumentu do pobrania   w załączniku.

          • !!!ZAPOBIEGANIE WYKLUCZENIU CYFROWEMU !!!

          • Rodzice uczniów spełniających warunki opisane w linku poniżej mogą starać się o sfinansowanie zakupu sprzętu. Wnioski należy składać do Dyrektora szkoły od 4 do 8 października . Wzór wniosku dostępny jest również w sekretariacie..

            https://www.gov.pl/web/cppc/wsparcie-ppgr

            OŚWIADCZENIE DLA RODZICA/OPIEKUNA PRAWNEGO,

            które będzie podstawą do umożliwienia złożenia wniosku przez gminy

            (WAŻNE: powinna być zgoda na przetwarzanie danych)

             

                                                                                                                    ……………………………………......

                                                                                                                                                      (miejscowość, data)

             

            Oświadczenie

             

            1. Ja, niżej podpisana/y  …………………………………………….… (imię i nazwisko rodzica/opiekuna prawnego składającego wniosek) zobowiązuje się do:

            a) przeznaczenia przekazanego komputera stacjonarnego lub przenośnego będącego laptopem wraz z niezbędnym oprogramowaniem oraz myszą, klawiaturą i ładowarką - do wyłącznego użytku dla dziecka ………………………………………………………………… (imię i nazwisko dziecka) ucznia klasy ………. szkoły ……………………………………………………………………………………………………………………………………… (nazwa szkoły), zamieszkałego w ………………………………………………………………………. (miejscowość,, gmina, powiat, województwo),

            b) przeznaczenia przekazanego komputera stacjonarnego lub przenośnego będącego laptopem wraz
            z niezbędnym oprogramowaniem oraz myszą, klawiaturą i ładowarką do użytku dla dziecka wskazanego powyżej przez okres nauki szkolnej w powyżej wskazanej szkole.

            c) do odebrania przekazanego sprzętu w placówce urzędu gminy lub innym miejscu wskazanym przez przekazującego.

            2. Ja, niżej podpisana/y …………………………………………….… (imię i nazwisko rodzica/opiekuna prawnego składającego wniosek) oświadczam, iż:

            a) dziecko wskazane w niniejszym oświadczeniu zamieszkuje miejscowość …………………………… ……………………………………. (nazwa miejscowości, gminy, powiatu, województwa), w której funkcjonowało niegdyś zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwo gospodarki rolnej,

            b) dziecko wskazane w niniejszym oświadczeniu jest członkiem rodziny (krewnym w linii prostej, tj. rodzicie, dziadkowie, pradziadkowie/opiekunem prawnym) Pani/Pana …………………………………………………………………………………… (imię i nazwisko członka rodziny, który był zatrudniony niegdyś w zlikwidowanych państwowych przedsiębiorstwa gospodarki rolnej ), który to pracował niegdyś w zlikwidowanym państwowym przedsiębiorstwie gospodarki rolnej i zamieszkiwał w miejscowości wskazanej w liście dokumentacji konkursowej ( ………………………………………………… ………………………………………………………………………. (jeśli znana -  wskazać nazwę państwowego przedsiębiorstwa gospodarki rolnej)).[1]

            c) dziecko wskazane w niniejszym oświadczeniu nie otrzymało na własność lub w drodze użyczenia, w ostatnim roku oraz roku poprzedzającym rok złożenia przedmiotowego wniosku (tj. w roku 2020 i 2021), komputera stacjonarnego lub przenośnego będącego laptopem zakupionego ze środków publicznych lub środków organizacji pozarządowych lub zwrotu kosztów, lub dofinansowania zakupu tych rzeczy.

            d) wszelkie informacje podane w niniejszym oświadczeniu są prawdziwe.

             

             

             

             

             

             

            Załączniki:

            1. Zgoda na przetwarzanie danych osobowych.
            2. ……………………………………………………………………………………………………………………………………………..
            3. ……………………………………………………………………………………………………………………………………………..

             

             

             

             

             

             

             

             

             

            ……………………………………….…………………………

            (rodzic/opiekun prawny składający wniosek)

             

             

             

            ……………………………….…………………………………

            (data, miejscowość, podpis)

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

            [1] W razie posiadania dokumentów potwierdzających dany fakt zatrudnienia w danych ppgr, należy dołączyć go do niniejszego oświadczenia, (wymóg nieobligatoryjny).

          • Informacja dla rodziców dzieci przedszkolnych

          • W trosce o zdrowie wszystkich dzieci uczęszczających do przedszkola przypominamy, że:

            Obowiązkiem rodziców jest przyprowadzanie do przedszkola dzieci tylko zdrowych .

            Nie przyprowadzamy dzieci, które:

            mają katar, kaszel, gorączkę (nie dotyczy potwierdzonej przez lekarza alergii), dzieci ,które są przeziębione lub chore, są w trakcie leczenia antybiotykowego lub  mają inne objawy infekcji .

            Dzieci zakatarzone, przeziębione i kaszlące nie mogą przebywać w grupie z dziećmi zdrowymi. Infekcje mnożą się lawinowo i przechodzą na pozostałe dzieci oraz pracowników.

            Lepiej dziecko przetrzymać w domu i wyleczyć katar i kaszel w ciągu paru dni niż doprowadzić do dłuższej choroby i powikłań .

          • List Ministra Zdrowia do dyrektorów szkół, pedagogów, rodziców w sprawie wykonywania szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 wśród nieletnich uczniów w wieku od 12 do 15 roku życia

          •                                           Warszawa, 17 sierpnia 2021

            ZPŚ.641.153.2021.JK

            Szanowni Dyrektorzy Szkół, Nauczyciele, Rodzice, Uczniowie!

            Piszę do Państwa by przedstawić pełną informację na temat prowadzonych w Polsce szczepień przeciw COVID-19. Szczególnie kieruję ten list do tych, którzy z różnych względów obawiają się szczepień i odbierają sprzeczne, czasem wykluczające się, doniesienia medialne, czy też opinie kierowane przez różne środowiska i organizacje.

            Bez wątpienia szczepienia są jednym z najbardziej skutecznych i efektywnych działań profilaktycznych, stanowiący najsilniejszy oręż w zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych na świecie. Wszystkie szczepionki przeciw COVID-19 dostępne w krajach Unii Europejskiej, a co za tym idzie również w Polsce przeszły procedurę dopuszczenia do obrotu decyzją Komisji Europejskiej po wcześniejszej naukowej ocenie Europejskiej Agencji Leków. Tym samym, co należy stanowczo podkreślić, stosowanie szczepionek nie jest żadnym eksperymentem medycznym. Wszystkie szczepionki to produkty lecznicze zarejestrowane z wskazaniami stosowania w celu zapobiegania chorobie COVID-19 wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2. Bezpieczeństwo ich stosowania, skuteczność i jakość zostały pozytywnie ocenione przez Europejską Agencję Leków, w której zasiada również przedstawiciel Polski.

            Szczepionki przeciwko COVID-19 są opracowywane zgodnie z tymi samymi wymogami dotyczącymi jakości, bezpieczeństwa i skuteczności, jak inne produkty lecznicze. Kierując się koniecznością pilnej walki ze światową pandemią i koniecznością ochrony

             

            Ministerstwo Zdrowia

            ul. Miodowa 15

             Warszawa

            00-952

            Telefon:

            (22) 63 49 460

            e-mail:

            kancelaria@mz.gov.pl

            www.gov.pl/zdrowie

             

            zdrowia oraz życia ludzkiego procedury rejestracyjne szczepionek zostały skrócone, ale wszystkie badania wykonano w oparciu o najwyższe standardy bezpieczeństwa, podobnie jak to się dzieje w przypadku innych szczepionek. Nie pominięto żadnego wymaganego etapu badań ani kontroli. Wszystkie badania laboratoryjne, zarówno niekliniczne na zwierzętach, jak i kliniczne na ludziach zostały przeprowadzone zgodnie z najbardziej rygorystycznymi zasadami, standardami i kryteriami etycznymi. Wydanie pozwolenia dopuszczającego szczepionkę do obrotu oznacza zatem, że jakość, bezpieczeństwo i skuteczność takiego produktu leczniczego została udowodniona na podstawie odpowiednich badań klinicznych, przedklinicznych i chemicznofarmaceutycznych. Wszystkie informacje związane ze stosowaniem szczepionek przeciw COVID-19, w tym przeciwskazania oraz działania niepożądane określają Charakterystyki Produktu Leczniczego (CHPL) dla poszczególnych szczepionek, które są dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia.

            Dotychczas dopuszczone do szczepienia przeciw COVID-19, w grupie wiekowej od 12 roku życia zostały dwa produkty:

            • Comirnaty firmy Pfizer/BioNTech
            • Spikevax firmy Moderna Biotech Spain, S.L.

            Dopuszczenie do stosowania pierwszej ze szczepionek, tj. Comirnaty w grupie wiekowej 12-15 lat nastąpiło w oparciu o dane zebrane do 13 marca 2021 r., na próbie 2 260 nastolatków (1 131 w grupie produktu leczniczego Comirnaty i 1 129 w grupie placebo)  Spośród tych uczestników 1 308 nastolatków (660 w grupie produktu leczniczego Comirnaty i 648 w grupie placebo) objęto kontrolą przez co najmniej 2 miesiące po drugiej dawce produktu leczniczego Comirnaty.

            Najczęściej występującymi działaniami niepożądanymi u młodzieży w wieku od 12 do 15 lat były: ból w miejscu wstrzyknięcia (>90%), zmęczenie i ból głowy (>70%), ból mięśni i dreszcze (>40%), ból stawów i gorączka (>20%). Jak więc widać były to dość lekkie działania niepożądane.

            Z kolei skuteczność i bezpieczeństwo szczepionki Spikevax w grupie młodzieży potwierdzono w badaniu klinicznym z udziałem 3732 dzieci w wieku od 12 do 17 lat. W badaniu brało udział 2773 uczestników od ukończenia 12. roku życia do ukończenia 16. roku życia i 959 uczestników od 17. roku życia do ukończenia 18. roku życia. Wyniki badań pozwoliły stwierdzić, że skuteczność produktu Spikevax u dzieci w wieku od 12 do 17 lat jest podobna do skuteczności u dorosłych.

            Najczęstsze działania niepożądane u dzieci w wieku od 12 do 17 lat są podobne do tych u osób w wieku 18 lat i starszych. Obejmują one ból i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia,

            2

            zmęczenie, ból głowy, ból mięśni i stawów, powiększenie węzłów chłonnych, dreszcze, nudności, wymioty i gorączkę. Większość tych działań niepożądanych miała nasilenie od łagodnego do umiarkowanego i zwykle przemijała w ciągu kilku dni od otrzymania szczepionki.

            Bezpieczeństwo i skuteczność szczepionek zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, są cały  czas ściśle monitorowane.

            W celu poszukiwania odpowiedzi, informacji lub potwierdzenia posiadanej wiedzy, zapraszam na portal prowadzony przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny: http://szczepienia.pzh.gov.pl/ oraz Europejski Portal Informacji o Szczepieniach, który powstał z inicjatywy Unii Europejskiej (wersja w

            języku                polskim               pod               adresem:               https://vaccination-

            info.eu/pl?fbclid=IwAR04VBI7NzIFAHRppffRIVtC1WyX1vr9a-bJ9QfVkjyxEol9xUwc9G9J_k).

            Z poważaniem z upoważnienia Ministra Zdrowia Anna Goławska Podsekretarz Stanu

            /dokument podpisany elektronicznie/

            3