• Ćwiczenia z samoobrony
          • Ćwiczenia z samoobrony

          • W poniedziałek 25 kwietnia do naszej szkoły zawitali przedstawiciele Medica Collegium Medycznego w Stargardzie z ofertą kształcenia ponadgimnazjalnego. W spotkaniu udział wzięli uczniowie klas trzecich, których czeka nie lada wyzwanie - wybór szkoły średniej. Po prezentacji oferty uczniowie pod kierunkiem instruktora policji ćwiczyli elementy samoobrony. Spotkanie zorganizowała wychowawczyni kl. IIIb p. Monika Kędzierska.                                                                                                                                                   

             

        • Znamy już wyniki Polsko-Ukraińskiego Konkursu Fizycznego „Lwiątko”
          • Znamy już wyniki Polsko-Ukraińskiego Konkursu Fizycznego „Lwiątko”

          • Już znamy wyniki zamagań konkursu fizycznego "Lwiątko", który odbył się w naszej szkole 23 marca. Przypomnijmy, że jest on wzorowany na popularnym matematycznym Kangurze. Podobnie jak tam, w każdym z 30 zadań należy wybrać jedną z pięciu podsuniętych odpowiedzi. Jest na to 75 minut, zatem tempo pracy nieuchronnie prowadzi do przegrzania mózgowego procesora. Ale na tym między innymi ta zabawa polega. W naszej szkole do rywalizacji przystąpiło osiemnastu uczniów z klas drugich i trzecich. A oto wyniki tych zmagań:                                                                                                                                                                                       klasy 3:   Zybowski Marcel - 60,25 pkt,  Wojda Norbert - 53,75 pkt                                                                 klasy 2: Konarzewski Radosław Pałka Bartosz - po 52,25 pkt.  Gratulacje dla wszystkich uczestników tego trudnego konkursu. A było to tak ;)                                                                                                                                                                                      

             

             

        • Wycieczka  "Spotkania z Edukacją "
          • Wycieczka "Spotkania z Edukacją "

          •         W dniu dzisiejszym uczniowie klas trzecich uczestniczyli w wycieczce do szkół ponadgimnazjalnych w Stargardzie. W ramach dni otwartych zwiedziliśmy II LO oraz Zespół Szkół nr 5.Obejrzeliśmy sale lekcyjne, spróbowaliśmy wypieków uczniów z ZS nr 5. Co niektórzy próbowali nawet swoich sił w ozdabianiu tortu.Uczestniczyliśmy również w Stargardzkich "Spotkaniach z edukacją". Mogliśmy zapoznać się z pełną ofertą szkół ponadgimnazjalnych, uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania, wziąć materiały reklamowe szkół i podania, a dzięki zebranym informacjom łatwiej może będzie podjąć trudna decyzję....

          • Konkurs "Kangur Matematyczny"

          •                 W tym roku odbyła się jubileuszowa XXV edycja MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU 'KANGUR MATEMATYCZNY'. Konkurs odbył się 17 marca. W naszej  szkole do konkursu przystąpiło 13 uczniów, którzy zmagali się z niebanalnymi zadaniami.Może warto z okazji jubileuszowego wydania tego konkursu przypomnieć jego historię. Zapoczątkowany został w Australii w latach osiemdziesiątych, natomiast w Europie pojawił się po raz pierwszy we Francji w 1990 roku i z inicjatywy francuskich matematyków ogarniał coraz więcej krajów europejskich. Polska przystąpiła do tego konkursu 2 lata później. Głównym organizatorem konkursu „KANGUR” w Polsce jest Polskie Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy  I Nauk Matematycznych w Toruniu. Ideą konkursu jest popularyzowanie wiedzy matematycznej wśród dzieci i młodzieży. Uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych startują w pięciu kategoriach wiekowych: Maluch, Beniamin, Kadet, Junior i Student. W tym samym dniu rozwiązują te same zestawy pytań dla poszczególnych kategorii wiekowych uczniowie z 25  państw europejskich oraz Gruzji, Kazachstanu, Meksyku, Paragwaju, USA i Wenezueli.

            WYNIKI TEGOROCZNEGO KONKURSU BĘDĄ OGŁOSZONE OK. 10.05.2016

             

             

        • Konkurs motoryzacyjny
          • Konkurs motoryzacyjny

          • Dnia 3 marca 2015roku w Zespole Szkół nr 5 im. Tadeusza Tańskiego odbył się IX Konkurs Motoryzacyjny dla uczniów szkół gimnazjalnych powiatu stargardzkiego. Miał on na celu popularyzowanie znajomości przepisów ruchu drogowego, propagowanie kulturalnego i bezpiecznego zachowania uczestników ruchu drogowego oraz rozpowszechnianie wiedzy z zakresu budowy i diagnostyki pojazdów samochodowych. Z naszej szkoły w konkursie wzięli udział Karol Panek, Bartosz Pałka i Dąbrowski Norbert.  Startowało 10 szkół gimnazjalnych. Nasza drużyna zajęła V miejsce. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy uczestnictwa oraz nagrody, których wręczenia dokonali Wicestarosta Stargardzki – Pani Iwona Wiśniewska oraz Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu – Pan Jerzy Hernet.

        • Noc Naukowców
          • Noc Naukowców

          •     Z 15 na 16 stycznia w naszym gimnazjum odbyła się Noc Naukowców. Celem tej imprezy było spotkanie z nauką mające znamiona zabawy, rozrywki, a także wymiany myśli i spostrzeżeń. Przy zaangażowaniu nauczycieli z j. polskiego, geografii, historii, fizyki, organizatorów i uczestników wytworzyła się niesamowita interakcja i w tym była największa siła tej nocy. Nauka odkrywała przed uczniami swoje drugie oblicze. Każde z wydarzeń udowodniło, że nauka nie musi być nudna i że każdy, choć na jedną noc, może zostać naukowcem. Ponadto uczniowie mieli okazję kształtowania umiejętności pracy w grupie, rozwijania swoich zainteresowań, myślenia naukowego oraz  rozwiązywania problemów. W przerwie pracy naukowców odbyła się uroczysta kolacja, a po zakończeniu wszystkich naukowych wyzwań, po północy, odbyła się dyskoteka. Projekt edukacyjny Noc Naukowców realizowały uczennice z kl. drugiej: J. Soboń, K. Molik, K. Kril i K. Stasiak a opiekunami były: p. D. Mróz i p. M. Pakulak.

                                      

          • Święto niepodległości

          • Tradycyjnie już dnia 10.11.2015r. z okazji Święta Niepodległości w sali gimnastycznej naszej szkoły odbyła się „Bitwa na głosy”, czyli wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przez chór naszej szkoły.
            Koncert rozpoczął się odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie kolejno prezentowane były najbardziej znane i lubiane pieśni patriotyczne okresu I wojny światowej m.in. „My Pierwsza Brygada”, „Piechota”, „Rozkwitały pęki białych róż” czy „Wojenko, wojenko”. Utwory przeplatały informacje o wydarzeniach historycznych. W tym dniu  uczniowie byli ubrani na galowo, a ich białe koszule i bluzki ozdobione były kotylionami w barwach narodowych. Wcześniej uczniowie klas II wyjaśniali symbolikę barw narodowych mieszkańcom Starej Dąbrowy, których spotkali w tym dniu na spacerze, przypinając im także kotyliony. Uroczysta akademia była próbą generalną przed występem w dniu 11 listopada dla seniorów w Gminnym Centrum Kultury. Próba wypadła bardzo dobrze, pan dyrektor podziękował na koniec uczniom jak i opiekunom tj. p. Dorocie Mróz i p. Tomaszowi Urbańskiemu.

          • Profilaktyka nie prelekcja

          • 5 października 2015r. wystapił w naszej szkole gitarzysta, wokalista,kompozytor, autor tekstów - człowiek legenda polskiego bluesa Jarosław Tioskow -współzałożyciel zespołu Kasa Chorych. Ten koncert to rodzaj motywacji do podejmowania dobrych decyzji, to wprowadzenie w czystą i wolną od narkotyków, alkoholu i innych używek drogą. Wiarygodność jego  jest tym większa,iż stanowi zapis osobistych przeżyć, tęsknot i marzeń. Program Jarosława Tioskowa to spójne dzieło traktujace o narkomanii, alkoholiźmie, przemocy, pościgu za pieniędzmi, stresie i samotności. Świadom wielu niebezpieczeństw i pokus czychajacych na młodzież, zawarł głebokie przesłanie w autorskim koncercie profilaktyki uzależnień  "Złodzieje życia". Pogadankę trwajacą dwie godziny  przplataną pięknymi piosenkami  wysłuchali wszyscy uczniowie obecni w tym dniu w szkole.
            Występ zostal sfinansowany przez Ośrodek Pomocy Społecznej. Zdjęcia w albumie.

        • Dookoła fizyki - eksperymentowanie
          • Dookoła fizyki - eksperymentowanie

          •      W ostatni wtorek kończącego się roku szkolnego w naszej szkole królowała fizyka. Był to dzień eksperymentów oraz pokazów i należał głównie do klas trzecich, które realizowały motto B. Pascala:„Prawdziwym mistrzem, którego  trzeba  słuchać  w  fizyce, jest doświadczenie”. Uczniowie: D. Patryarsz i Sz. Pietrzak zaprezentowali projekt uczniowski - Sieć wodociągowa jako przykład naczyń połączonych, Marcel Zybowski i Oliwia SIerocka przedstawili serię doświadczeń, z którym zajęli II miejsce na konkursie w Wałczu.           Następnie do akcji włączyli się uczniowie klas trzecich: W. Florczak, który  zaczarował wodę, K. Kril i A. Kula szybko zamieniały ciecz w ciało stałe, Natalia Szyperska ujarzmiła ciśnienie,                                      M. Marczewska była instruktorką pływania i nauczyła jajko nurkowania, K. Kisiel pokazała jak należy wyławiać lód, D. Patryarsz wciskał jajka do kolb, P. Zarzycki czarował kolorami, P. Drapińska majsterkowała i wykonała plazmową lampkę, E. Maciejewski grillował balony, zaprezentował poduszkowiec (przygotowała W. Baszak), przedstawił doświadczenie P. Bartkiewicz (stres podobnie jak u Wiktorii) taniec rodzynków, D. Kuśnier zaprezentował siedzenie fakira, na którym „posadził” balon i przygniótł go 6 kg cukru (balon wyszedł z tego cało!). Na koniec A. Wochna i J. Kowalski na dworze wystrzelili w kosmos rakiety – jedna napędzana wodą, druga gazem, a E. Maciejewski wcielił się w magika i powodował znikanie styropianu. Całość dopełniła oprawa w postaci plakatów, prezentacji PowerPoint i muzyki. W roli prezenterki wystąpiła A. Rosiak. Wszyscy eksperymentatorzy wprawiali widownię w zachwyt i byli nagradzani gromkimi brawami. Tak szkolni fizycy umilali kolegom czas w oczekiwaniu na wakacje :)

                         

        • Nasi uczniowie laureatami V Regionalnego Konkursu Fizyki Doświadczalnej
          • Nasi uczniowie laureatami V Regionalnego Konkursu Fizyki Doświadczalnej

          •     19 czerwca w  Wałczu odbył się  finał V regionalnego Konkursu Fizyki Doświadczalnej, nad którym patronat objęło m.in.: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Polskie Towarzystwo Fizyczne. Rywalizacja odbywała się w dwóch kategoriach: I - opracowanie doświadczenia z fizyki do wykonania, którego użyto bardzo prostych urządzeń, II – użyto skomplikowanej aparatury.   W konkursie udział wzięły szkoły gimnazjalne, ponadgimnazjalne, ponadlicealne na terenie województwa zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Do finału tego prestiżowego konkursu zakwalifikowała się również reprezentacja naszego gimnazjum.  Sam finał odbył się w Wałczu i trwał prawie trzy godziny. Po czterdziestu minutach narady komisja konkursowa w składzie: dr hab. prof. US J. Styszyński (prorektor Uniwersytetu Szczecińskiego), dr hab. prof. J.Własak, dr T. Molenda , dr W. Dullak, mgr Z. Nowak wyłoniła laureatów konkursu:                                                                                                                                                                                                          II miejsce zdobyli  Marcel Zybowski i Oliwia Sierocka                                                                           

            W swoim eksperymencie: Ach, te gazy Marcel i Oliwia zbadali niektóre właściwości tlenu i dwutlenku węgla, wykazali, że gazy można przelewać jak ciecze. W prosty sposób za pomocą dźwigni dwustronnej pokazali, że gęstość CO2 jest większa od gęstości O2. Również przy pomocy dźwigni wykazali, że ciecze o mniejszej gęstości parują szybciej. Tego wszystkiego dokonali w pięć minut, gdyż zgodnie z regulaminem, tyle wynosił czas pokazu w finale.  Nad poczynaniami naszych reprezentantów czuwała p. Małgorzata Pakulak. Finalistką tego konkursu zastała również nasza absolwentka, a obecnie uczennica II Liceum Ogólnokształcącego w Stargardzie Szcz. Dorota Kołoszuk (opiekun: Renata Frąckowiak– nauczycielka fizyki). Dorota przedstawiła: Woda w doświadczeniach fizycznych

                                                                     

        • Powiatowe i Gminne Dni olimpijczyka
          • Powiatowe i Gminne Dni olimpijczyka

          • POWIATOWE I GMINNE DNI OLIMPIJCZYKA -  STARA  DĄBROWA 22. 05.2015r.

             

             

            Dnia 22 maja br. organizowaliśmy Powiatowe i Gminne Dni Olimpijczyka. W uroczystości uczestniczyli: Prezes Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej – Stanisław Kopeć, Gospodarz Gminy Stara Dąbrowa – Wójt Mieczysław Włodarczyk, Olimpijczycy, nauczyciele i uczniowie szkół z naszego rejonu. Zaproszonych gości przywitał Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego, Dyrektor  Gimnazjum  - Mirosław Kaja.

            Po  części  zawierającej ceremoniał olimpijski – tj. wciągnięcie flagi olimpijskiej, hymn olimpijski, zapalenie znicza, odczytanie apelu olimpijskiego, rozpoczęły się występy artystyczne.

            Kolejnym punktem Dni Olimpijczyka  było nadanie srebrnej Odznaki Honorowej Gryfa Zachodniopomorskiego p. D. Kunickiej, P. G.Łapińskiej i p. A. Wójtowiczowi.Polski Komitet Olimpijski przyznał też brązowy medal naszej szkole za zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego.

            Niewątpliwie najważniejsze dla sporowców były  zmagania sportowe, na które to przybyli uczniowie z różnych szkół naszego powiatu, a także z poza powiatu. Mieli oni okazję zagrać w siatkówkę, piłkę nożną oraz przebiec dystans 2700m.

            Gospodarze przygotowali również loterię. Do zdobycia były nagrody od sponsorów, m. in. piłki, paletki, a nawet grill. Podczas imprezy goście mogli posilić się smaczną grochówką i skosztować domowych wypieków w specjalnie przygotowanej kawiarence.

            Dni Olimpijczyka zakończyły się rozdaniem nagród od sponsorów, wręczeniem medali, pucharów i dyplomów dla najlepszych drużyn i sportowców oraz podziękowaniami za udział w tej uroczystości.

            Impreza była udana i mamy nadzieję, że wszyscy zaproszeni goście będą mile wspominali tegoroczne Dni Olimpijczyka w Starej Dąbrowie. Zdjęcia z tego wydarzenia  zamieszczone są w albumie fotograficznym.

        • Polsko-Ukraiński Konkurs Fizyczny Lwiątko
          • Polsko-Ukraiński Konkurs Fizyczny Lwiątko

          • Już dzisiaj wszyscy wielbiciele fizyki z naszej szkoły stanęli w szranki w Polsko-Ukraińskim Konkursie Fizycznym Lwiątko. Udział wzięli uczniowie klas pierszych, drugich oraz trzecich. Konkurs Lwiątko wzorowany jest na popularnym matematycznym Kangurze. Podobnie jak tam, w każdym z 30 zadań należy wybrać jedną z pięciu podsuniętych odpowiedzi. Jest na to 75 minut, zatem tempo pracy nieuchronnie prowadzi do pracy mózgowego procesora na najwyższych obrotach. Ale na tym między innymi konkurs ten polega. Obecnie czekamy na wyniki.

                    

        • XV jubileusz "Fizyki wokół nas"
          • XV jubileusz "Fizyki wokół nas"

          •       W piątek 15 maja do naszego gimnazjum zjechali najlepsi fizycy  z dziesięciu gimnazjów powiatów stargardzkiego (z Ińska, Stargardu Szczecińskiego: Nr 1, Nr 2, Nr 3, Nr 4, Integracyjne oraz Gminy Stargard) i goleniowskiego (z Klinisk Wielkich i Maszewa) na jubileuszowy XV Międzygimnazjalny Konkurs „Fizyka wokół nas”, który odbywa się corocznie od 2000 r. Przybyłych uczestników i ich opiekunów przywitał dyrektor szkoły Mirosław Kaja życząc wszystkim sukcesu.  Pierwsza polegała na  zespołowym  rozwiązywaniu trzech  zadań rachunkowych. W drugiej części uczestnicy pisali test indywidualny zawierający 29 pytań. Każda z części trwała po 60 minut. Po trudach konkursu koło teatralne (op. Dorota Mróz) wystawiło krótki  spektakl, a Klaudia Górska zaprezentowała utwór muzyczny (op. Tomasz Urbański). Zadbaliśmy również o poczęstunek. Na każdego uczestnika czekały kanapki, ciasta i napoje.                                                                                                                                                                 Laureatami XV konkursu zostali  I m-ce: Magda Malinowska (Gim. Nr 3), II m-ce: Przemysław Rybarczyk (Gim. Integracyjne) i Wiktor Szkoda (Gim. Kliniska Wielkie), III m-ce: Karolina Iwańska (Gim. Maszewo), Natalia Nowak (Gim. Nr 3), Kamil Kępski (Gim. Nr 4),  IV m-ce: Konrad Janoch (Gim. Nr 1), V m-ce: Krzysztof Baniak (Gim. Nr 2). O miejscu drużyny zgodnie z regulaminem zdecydowała suma punktów z obu części. I tak drużynowo zaś I m-ce: Gimnazjum  Integracyjne (op. E. Mizgarska), II m-ce: Gimnazjum Nr 3 (op. K. Kaczmarek), III m-ce: Gimnazjum Nr 1 (op. K. Buryta) oraz Gimnazjum Nr 4 (op. I. Izak). Puchary, dyplomy i nagrody wręczył dyrektor szkoły Mirosław Kaja. Należy dodać, że każdy uczestnik konkursu otrzymał pamiątkowe nagrody (książki i pendrive). Od wielu lat patronat nad konkursem sprawuje Gmina Stara Dąbrowa, która jest głównym fundatorem nagród.  Naszą szkołę reprezentowali: Paulina Drapińska i Jakub Kowalski. 

                   ​       

             

        • Wyniki konkursu fizycznego
          • Wyniki konkursu fizycznego

          •  

            Są już wyniki Polsko-Ukraińskiego Konkursu Fizycznego „Lwiątko”

            W naszej szkole kształtują się one następująco:

             

                                                    w kategorii klas I – II:                                                  w kategorii klas III:

                                                     1. Rosiak Aleksandra                                               1. Kuśnier Daniel

                                                       2. Szymańska Ewa                                                     2. Pietrzak Szymon

                                                         3. Krasowska Aleksandra                                         3. Janik Jakub

                                                                                                        GRATULACJE !

          • Mistrzostwa Polski w brazylijskim jiu jitsu

          •  Zorganizxowane w dniach 29-30 listopada 2014r. Otwarte Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Gold Team w hali sportowej naszego gimnazjum w brazylijskim jiu-jitsu były bez najmniejszych wątpliwości największym wydarzeniem sportowym w historii Gminy Stara Dąbrowa. Dowodzą tego liczby ponieważ  zaprezentowało się 410 zawodników z całej Polski (sobota – seniorzy; niedziela – dzieci i juniorzy) a łącznie z rodzinami, członkami teamów i widzami w imprezie uczestniczyło ponad 1 300 osób !!! Z naszej szkoły w zawodach brał udział Norbert Wojda, który wystąpił w dwóch kategoriach i w obu zajął drugie miejsce, czyli został dwukrotnym wicemistrzem Polski.  Naszą gminę reprezentował także absolwent naszej szkoły Mateusz Kędzierski, który zajął II i III miejsce. Obu  zawodnikom gratulujemy! Sukces organizacyjny imprezy w głównej mierze zależał od ustalenia zadań z jakimi poradzić sobie musieli  organizatorzy w osobach Grzegorza Szatkowskiego – założyciela i głównego trenera stargardzkiej filii Gold Team – VALIANT, Mariusza Linke – twórcy GOLD TEAM Polska, animatora Sportu w Gminie Stara Dąbrowa Piotra Dłużewskiego oraz dyrektora Gimnazjum Publicznego Mirosława Kai. Wielkie podziękowania dla rodziców i uczniów naszej szkoły , którzy zaangażowali się w przygotowanie tej dużej dwudniowej imprezy. W albumie fotograficznym znajdziecie zdjęcia tych osób. Jeszcze raz wszystkim dziękuję.           Stara Dąbrowa zaczyna być znaczącym miejscem na mapie Polski jeżeli chodzi o Brazylijskie Jiu- Jitsu, a 3 edycja imprezy  pokazała, że możliwa jest organizacja mistrzostw  rangi ogólnopolskiej w miejscowości wielkości Starej Dąbrowy. W albumie fotograficznym zdjęcia z zawodów, a obszerna fotorelacja pod adresem www.fotografia.stargard.pl

                                                                                                                     dyrektor Mirosław Kaja

        • Święto odzyskania niepodległości
          • Święto odzyskania niepodległości

          • Najważniejsze polskie święto narodowe związane z odzyskaniem w 1918r., po 123 latach zaborów , niepodległósci. Jak co roku uroczyście  obchodziliśmy ten dzień, biorąc udział w akademii przygotowanej przez koło teatralne i chór szkolny. Często słyszymy słowa: Ojczyzna , jestesmy Polakami, na co dzień nie myślimy jednak o tym, co to jest wspólne dobro, poczucie tozsamości, patriotyzm. Akademia miała nam przypomnieć o tym historycznym wydarzeniu i nauczyć szacunku dla tych, którzy o niepodległość walczyli. Dla wielu z nas była to "inna " lekcja historii. Nasi artysci dali przykład, jak można wyrazić dumę narodową, przyczepiając do piersi biało-czerwony kotylion.

        • Święto Edukacji Narodowej
          • Święto Edukacji Narodowej

          • Dnia 15.10.2014r. odbył się apel z okazji Święta Edukacji Narodowej. Apel zaczął się od pasowania pierwszoklasistów, którzy poprzez ślubowanie stali się pełnoprawnymi uczniami. Następnie wszyscy oglądaliśmy spektakl przygotowany przez uczniów z koła teatralnego. Potem wystąpił chór ''Wesoła Nowina'' pod kierunkiem pana Tomasza Urbańskiego. Na sam koniec była miła niespodzianka przygotowana przez samorząd uczniowski. Życzenia od wszystkich uczniów w postaci plakatu, oraz odbyła się koronacja. Każdy nauczyciel dostał koronę i kwiatka w podzięce za trud. 

            A.Rosiak, A.Krasowska