• Procedura bezpieczeństwa

        • PROCEDURA BEZPIECZENSTWA  W PUBLICZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. NOBLISTÓW POLSKICH  W STAREJ DĄBROWIE W ZWIĄZKU Z OTWARCIEM PLACÓWKI DLA DZIECI  W  OKRESIE EPIDEMIOLOGICZNYM  ZWIĄZANYM Z COVID-19

           

          W okresie od 11 maja 2020 r. przedszkole będzie udostępnione dla dzieci rodziców, którzy nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu. W pierwszej kolejności z przedszkola mogą skorzystać dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych realizujących zadania związane  z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID -19.

           

          §1

           

          1. Rodzic zgłasza  telefonicznie do przedszkola/szkoły potrzebę opieki nad dzieckiem  w przedszkolu.

           2. W dbałości o bezpieczeństwo dziecka i pracowników przedszkola rodzic jest   zobowiązany:

          • Przekazać  istotne informacje o stanie zdrowia dziecka, podczas przyprowadzania do przedszkola, oraz aktualny numer telefonu w razie potrzeby kontaktu.
          •  Zaopatrzyć swoje dziecko, jeśli ukończyło 4 rok życia, w indywidualną osłonę nosa i ust podczas drogi do i z placówki.
          •  Przyprowadzać do placówki dziecko zdrowe – bez objawów chorobowych. 
          • Nie posyłać dziecka do przedszkola, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji. Wówczas wszyscy muszą pozostać w domu oraz stosować się do zaleceń służb sanitarnych i lekarza.
          • Wyjaśnić dziecku, żeby nie zabierało do przedszkola niepotrzebnych przedmiotów czy zabawek.
          • Regularnie przypominać dziecku o podstawowych zasadach higieny.
          • Zwrócić uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania  czy kasłania. 

           

          §2

          Organizacja opieki

           

          1. Jedna grupa dzieci powinna przebywać w wyznaczonej i stałej sali.

          2. Do grupy przyporządkowani są ci sami opiekunowie.

          3. W grupie może przebywać do 12 dzieci. W uzasadnionych przypadkach za zgodą organu prowadzącego można zwiększyć liczbę dzieci - nie więcej niż o 2.

          4. Rodzic, doprowadza dziecko w wyznaczone miejsce i przekazuje dziecko wyznaczonemu nauczycielowi/opiekunowi, który dezynfekuje ręce dziecka płynem dezynfekującym , następie  przebiera je  w szatni i wprowadza do grupy przedszkolnej przekazując pod opiekę nauczycielowi. 

          5. Odbiór dziecka odbywa się w analogiczny sposób. Rodzic informuje osobę upoważnioną przez dyrektora o woli odbioru dziecka pozostając w miejscu do tego wyznaczonym.

          6. Osoba upoważniona po weryfikacji upoważnionej osoby do odbioru, wyprowadza dziecko z grupy, przygotowuje do wyjścia  na zewnątrz i przekazuje bezkontaktowo rodzicowi oczekującemu na zewnątrz budynku lub wyznaczonym miejscu .

          7. Minimalna przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci w sali nie może być mniejsza niż 2 m2 na 1 dziecko i każdego opiekuna.

          8. Do przestrzeni tej nie wlicza się pomieszczenia/ń kuchni, zbiorowego żywienia, pomocniczych (ciągów komunikacji wewnętrznej, pomieszczeń porządkowych, magazynowych, higieniczno-sanitarnych — np. łazienek, wc). Nie należy sumować powierzchni sal dla dzieci i przeliczać łącznej jej powierzchni na limit miejsc. Powierzchnię każdej sali wylicza się z uwzględnieniem mebli oraz innych znajdujących się w niej sprzętów.

          9. W sali, w której przebywa grupa, należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować (np. pluszowe zabawki). Jeżeli do zajęć wykorzystywane są przybory sportowe (piłki, skakanki, obręcze itp.) należy je dokładnie czyścić lub dezynfekować.

          10. Należy wietrzyć sale co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.

          11. Należy zapewnić taką organizację pracy, która uniemożliwi stykanie się ze sobą poszczególnych grup dzieci (np. różne godziny przyjmowania grup do placówki, różne godziny zabawy na dworze).

          12. Opiekunowie powinni zachowywać dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni podmiotu, wynoszący min. 1,5 m.

          13. Do przedszkola może uczęszczać wyłącznie dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.

          14. Należy ograniczyć przebywanie osób trzecich w placówce do niezbędnego minimum, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (min. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe, dezynfekcja rąk , tylko osoby zdrowe).

          15. W celu zapewnienia szybkiej komunikacji z rodzicami/opiekunami dziecka rodzice/opiekunowie udostępniają aktualny nr telefonu.

           16. Należy uzyskać zgodę rodziców/opiekunów na pomiar temperatury ciała dziecka jeśli zaistnieje taka konieczność, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych.

          17. Jeśli dziecko manifestuje, przejawia niepokojące objawy choroby należy odizolować je w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu z zapewnieniem minimum 2 m odległości od innych osób i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów w celu pilnego odebrania dziecka z placówki.

          18. Zaleca się korzystanie przez dzieci z pobytu na świeżym powietrzu na terenie przedszkola/szkoły, przy zachowaniu możliwie maksymalnej odległości, zmianowości grup.

          19. Sprzęt na placu zabaw lub boisku powinien być regularnie czyszczony z użyciem detergentu lub dezynfekowany, jeśli nie ma takiej możliwości należy zabezpieczyć go przed używaniem.

          20. Nie należy organizować żadnych wyjść poza teren podmiotu (np. spacer do parku).

           

          § 3

          Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni

           

          1. Przed wejściem do budynku należy umożliwić skorzystanie z płynu dezynfekującego do rąk oraz zamieścić informację o obligatoryjnym dezynfekowaniu rąk przez osoby dorosłe, wchodzące do podmiotu.

          2. Należy dopilnować, aby pracownicy  dezynfekowali dłonie przy wejściu, zakładali rękawiczki ochronne oraz zakrywali usta i nos.

          3. Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robiły to dzieci, szczególnie po przyjściu do placówki, przed jedzeniem i po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety.

          4. Rekomenduje się monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych - poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatury, włączników.

          5. Przeprowadzając dezynfekcję należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.

          6. Personel opiekujący się dziećmi i pozostali pracownicy powinni być zaopatrzeni  w indywidualne środki ochrony osobistej — jednorazowe rękawiczki, maseczki na usta i nos, a także fartuchy z długim rękawem (do użycia w razie konieczności np. przeprowadzania zabiegów higienicznych u dziecka - adekwatnie do aktualnej sytuacji).

          7. Zaleca się wywieszenie w pomieszczeniach sanitarnohigienicznych plakatów z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk — instrukcje.

          8. Należy zapewnić bieżącą dezynfekcję toalet.

          9. Przy organizacji żywienia (kuchnia)  obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszących się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo wprowadzić należy zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia epidemiologicznego pracowników, w miarę możliwości odległość stanowisk pracy, a jeśli to niemożliwe — środki ochrony osobistej, płyny dezynfekujące do czyszczenia powierzchni i sprzętów. Szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk  pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.

          10. Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze minimum 600 C lub je wyparzać w zmywarce gastronomicznej.

           

          § 4

          Organizacja żywienia

           

          1. Podczas produkcji posiłków należy stosować obowiązujące w placówce procedury postępowania wynikające z wdrożonego systemu HACCP oraz dobre praktyki higieniczne i dobre praktyki produkcyjne.

          2. Obowiązuje bezwzględny zakaz przychodzenia do pracy w bloku żywieniowym osób wykazujących objawy chorobowe typu: gorączka, kaszel, osłabienie, trudności w oddychaniu itp.

          3. Pracownik obowiązany jest niezwłocznie zgłosić dyrektorowi placówki lub wyznaczonej osobie wszelkich objawów chorobowych grypopodobnych takich jak gorączka, kaszel, ból mięśni, złe samopoczucie. 

           4. Osoba, która wykazuje objawy chorobowe nie może być dopuszczona do pracy  w żadnym charakterze.

          5. Pracownicy bloku żywieniowego mają również obowiązek powiadomić pracodawcę o kontakcie z osobą zarażoną lub osobami z jej otoczenia – w takim przypadku pracownik również nie może być dopuszczony do pracy na żadnym stanowisku.

          6. Dla pracowników bloku żywieniowego należy zapewnić właściwą do potrzeb ilość środków ochrony osobistej typu maseczki lub przyłbice, rękawice jednorazowe wykonane z materiałów posiadających dopuszczenie do kontaktu z żywnością, dodatkową odzież roboczą oraz dodatkowe środki do dezynfekcji rąk; 

          7. Na stanowiskach utrzymania higieny rąk należy wywiesić plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem dezynfekcyjnym – zasady dezynfekcji rąk.  

          8. W miarę możliwości pracownicy powinni zachować między sobą dystans społeczny, wynoszący minimum 1,5 m; personel bloku żywieniowego nie może kontaktować się z dziećmi oraz nauczycielami.

          9. Obowiązuje bezwzględny zakaz przebywania w bloku żywieniowym osób postronnych.

          10. Zabronione jest wnoszenie na stanowiska związane z obróbką żywności jakichkolwiek rzeczy osobistych typu torebka, telefon komórkowy czy jedzenie; 

           

          § 5

          Bezpieczeństwo spożywania posiłków

           

          1. Posiłki muszą być spożywane w małych grupach. 

          2. Miejsca spożywania posiłków muszą być utrzymane w reżimie sanitarnym – stoły, blaty, krzesła należy dezynfekować po każdej grupie oraz wietrzyć.

          3. Dzieci przed posiłkiem obowiązkowo muszą umyć ręce wodą z mydłem.

          4. Naczynia i sztućce po posiłku muszą być myte i dezynfekowane  termicznie przy wykorzystaniu zmywarki gastronomicznej z funkcją wyparzania  w temp.+60 ; zmywarka musi być sprawna technicznie oraz systematycznie okamieniana.

          5. Dzieciom należy zapewnić dostęp do wody pitnej pod nadzorem opiekuna

           

          § 6

          Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u personelu placówki

           

          1. Do pracy mogą przychodzić jedynie zdrowe osoby, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną.

          2. Nie należy angażować w zajęcia opiekuńcze pracowników i personelu powyżej 60. roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi.

          3. Należy wyznaczyć i przygotować (m.in. wyposażenie w środki ochrony i płyn dezynfekujący) pomieszczenie lub wydzielić obszar, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zdiagnozowania objawów chorobowych.

          4. Należy przygotować procedurę postępowania na wypadek zakażenia koronawirusem lub zachorowania na COVID-19, która powinna uwzględniać minimum następujące założenia:

          • Pracownicy/obsługa podmiotu powinni zostać poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie powinni przychodzić do pracy, powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
          • Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego  i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronach gis.gov.pl lub https://www.gov.pl/web/koronawirus/, a także obowiązujących przepisów prawa.
          • W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem należy niezwłocznie odsunąć go od pracy. Należy wstrzymać przyjmowanie kolejnych grup dzieci, powiadomić właściwą miejscowo powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną i stosować się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.
          • Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w podmiocie procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
          • Należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
          • Zaleca się przygotowanie i umieszczenie w określonym miejscu (łatwy dostęp) potrzebnych numerów telefonów, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznej, służb medycznych.

          5. Rekomenduje się ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie  w części/częściach placówki, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie  i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie gov.pl/web/koronawirus/ oraz gis.gov.pl odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.

           

          § 7

          Obowiązki nauczycieli  w placówce

           

          1. Wyjaśniają  dzieciom, jakie zasady bezpieczeństwa obecnie obowiązują w placówce i dlaczego zostały wprowadzone.

           2. Nie organizują wyjść poza teren placówki, np. spaceru do parku.

          3. Nie organizują mycia zębów przez dzieci na terenie placówki.

          4. Usuwają  z sali przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować, np. pluszowe zabawki. Jeżeli do zajęć wykorzystują  przybory sportowe, np. piłki, skakanki, obręcze, przekazują woźnym   do dezynfekcji

          5. Wietrzą salę, w której organizują  zajęcia, co najmniej raz na godzinę i prowadzą gimnastykę  przy otwartych oknach.

          6. Zwracają uwagę, aby dzieci często i regularnie myły ręce, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu , organizują pokaz właściwego mycia rąk i ich dezynfekcji. Przypominają i dają przykład.

          7. Unikają  organizowania większych skupisk dzieci w jednym pomieszczeniu.

          § 8

          Zasady współpracy przedszkola z sanepidem

           

          1. Dyrektor przedszkola na bieżąco śledzi komunikaty na temat COVID-19 nadawane przez Główny Inspektorat Sanitarny i stosuje się do jego zaleceń.

          2. Dyrektor wymaga od swoich pracowników bezwzględnego przestrzegania zaleceń GIS.

          3. W sytuacji wystąpienia zagrożenia zarażenia wirusem COVID-19 niezwłocznie informuje o tym fakcie lokalną stację epidemiologiczno-sanitarną.

          4. W sytuacji wystąpienia zarażenia wirusem COVID-19 u jednego z pracowników lub dzieci niezwłocznie informuje o tym fakcie lokalną stację epidemiologiczno-sanitarną.

          5. Dyrektor pozostaje w stałym kontakcie z przedstawicielem lokalnej stacji epidemiologiczno-sanitarnej w celu bieżącego monitorowania sytuacji związanej  z szerzeniem się epidemii COVID-19.

          § 9

          Przestrzegania zasad dobrej praktyki higienicznej

           

          1. Dobre praktyki higieniczne, w tym właściwe mycie rąk mają na celu zapobieganie zanieczyszczeniu żywności potencjalnie chorobotwórczymi drobnoustrojami w tym wirusem SARS-CoV-2, którego źródłem mogą być osoby mające kontakt  z żywnością; w związku z powyższym personel bloku żywieniowego musi stosować podstawowe zasady higieny celem zredukowania ryzyka rozprzestrzeniania wirusa,   które obejmują: 

          • właściwą higienę rąk, 
          •  higienę kasłania/kichania,
          •  zasady bezpieczeństwa żywności.

          2. Osoba wykazująca objawy chorobowe (wysoka temperatura, kaszel, osłabienie, trudności w oddychaniu) musi być bezwzględnie odsunięta od pracy. 

          3. Personel zobligowany jest myć ręce:  - przed rozpoczęciem pracy,  - przed kontaktem z żywnością, która jest przeznaczona do bezpośredniego spożycia,  - po obróbce lub kontakcie z żywnością surową, nieprzetworzoną,  - po zajmowaniu się odpadami/śmieciami,  - po zakończeniu procedur czyszczenia/dezynfekcji,  - po skorzystaniu z toalety,  - po kaszlu, kichaniu, wydmuchaniu nosa.

           4. Dopuszcza się pracę w rękawiczkach jednorazowych wykonanych z materiałów przeznaczonych   do kontaktu z żywnością; przed każdym założeniem oraz po każdym ściągnięciu rękawic należy dokładnie umyć dłonie. 

          5. Bezwzględnie należy pamiętać o higienie rękawiczek – w przypadku rękawiczek lateksowych należy pamiętać, że podlegają one myciu i dezynfekcji tak samo jak ręce.

           6. Rękawiczki uszkodzone podlegają natychmiastowej wymianie; często zaniedbuje się dezynfekcję rąk po zdjęciu rękawiczek jednorazowego użytku; mikroperforacje rękawiczek, niewidoczne gołym okiem, mogą niezauważenie prowadzić do skażenia rąk; dezynfekcja rąk po zdjęciu rękawiczek zabiega rozprzestrzenianiu się patogenu.

          7. Bezwzględnie należy przestrzegać zasady zdejmowania rękawic ochronnych. 

          8. Zdejmowanie rękawic należy zacząć od uchwycenia jednej z nich na wysokości nadgarstka  w taki sposób, by nie dotykać skóry przedramienia, a w dalszej kolejności należy wywrócić ją wewnętrzną stroną na wierzch.

          9. Po zdjęciu pierwszej rękawicy należy ją przytrzymać w drugiej ręce, do której należy przyłożyć palce, wsuwając je pod rękawiczkę i zwijając ją wzdłuż dłoni.  1

          0. Zdjęte rękawiczki należy wyrzuć do kosza wyłożonego workiem foliowym – kosz musi posiadać uchylną pokrywę. 

          11. Następnie należy dokładnie umyć ręce wodą z mydłem lub detergentem zawierającym minimum 60-procentowy alkohol. 

           

           

           

          12. Do szybkiej dezynfekcji powierzchni roboczych należy stosować preparat przygotowany przez producenta do bezpośredniego użycia  , który należy nanosić metodą natryskową; preparat działa w ciągu 60 sekund i nie wymaga spłukiwania.

          13. Stanowiska pracy oraz wyposażenie muszą być czyste i higieniczne.

          14. Powierzchnie dotykowe takie jak: blaty, półki, klamki, włącznik światła itp.   muszą być regularnie wycierane środkiem dezynfekcyjnym o udowodnionej skuteczności wirusobójczej.

          15. Wszystkie obszary bloku żywieniowego powinny być regularnie i starannie sprzątane z użyciem środków chemicznych o właściwościach dezynfekcyjnych uwzględnionych w planie utrzymania higieny.

          16. Wprowadza się monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymania w czystości ciągów komunikacyjnych, stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz dezynfekcji powierzchni dotykowych – klamek, włączników, powierzchni płaskich w tym blatów roboczych. 

           

          § 10

          Postępowanie ze zużytymi środkami ochrony osobistej

           

          1. Odpady wytworzone przez osoby zdrowe, takie jak maseczki, rękawiczki w celu minimalizacji ryzyka zarażenia i rozprzestrzeniania się koronawirusa, należy wyrzucać do pojemnika / worka na odpady zmieszane.

          2. Maseczki, rękawiczki i inne środki ochronne stosowane przez osoby zdrowe powinny być uprzednio zebrane w workach, które po zawiązaniu wrzucane są do pojemnika zbiorczego.

           3. Inne odpady powinny być segregowane i wrzucane do właściwych pojemników zgodnie z obowiązującą procedurą.